Powrót do listy
03 kwietnia 2024

Psychologia Biznesu - na czym polega? Fakty i mity

Udostępnij u siebie!

Psychologia Biznesu - na czym polega? Fakty i mity

W naszej siedmioletniej praktyce spotykam się z różnym podejściem do psychologii i pracy psychologa biznesu - od wstydu i lęku, poprzez zakłopotanie - po dumę i chwalenie się współpracą z nami w mediach społecznościowych. Prowadzenie od siedmiu lat firmy zajmującej się psychologią biznesu, szkoleniem dla właścicieli firm, managerów i zespołów pokazało mi, że nisza ta obudowana jest masą przekonań, z którymi postanowiłam się dzisiaj zmierzyć. Zapraszamy do lektury wpisu, w którym dowiesz się czym jest psychologia biznesu, jak psycholog biznesu pomaga w firmie i po czym poznać, że psycholog biznesu może pomóc Twojemu zespołowi.

Kto to jest psycholog biznesu?

Psychologia biznesu to specjalizacja w obrębie psychologii, której celem jest wspieranie kadry zarządzającej, działów HR w dziedzinach takich jak zarządzanie komunikacją, kształtowanie liderów, budowanie zespołów, wprowadzanie systemów premiowych i motywacyjnych, rozwiązywanie konfliktów czy radzenie sobie ze stresem. To specjalizacja, która znajduje się na styku psychologii i zarządzania, korzystając z wiedzy i narzędzi dostępnych w obu tych dyscyplinach. Moja praca, jako psychologa biznesu, polega na diagnozie przyczyn i szyciu oddziaływań, które usprawniają pracę zespołów - szkoleń, konsultacji, warsztatów, e-learningu dla kadry zarządzającej i zespołów. By Wasza praca mogła odbywać się szybciej, bardziej efektywnie, w dobrej atmosferze. Następnie pomagam je wdrożyć - działając z kadrą managerską w sposób partnerski. Psycholog biznesu to specjalista, który wspiera, koordynuje i wdraża zmianę organizacyjną oraz szkoli zespoły i indywidualnie wskazane w firmie osoby.

Jak psycholog biznesu usprawnia pracę w firmach?

Jako psycholog biznesu pracuję zarówno na sesjach indywidualnych z właścicielami firm, managerami jak i w małych i większych grupach. O naszym procesie szycia szkoleń przeczytasz więcej TU. Po diagnozie i personalizacji usługi przechodzimy do pracy - indywidualnego szkolenia przeplatanego treningiem i zadaniami domowymi. Uczę przedsiębiorców i kadrę managerską jak komunikować i zarządzać komunikacją w zespołach, przeprowadzam trening kompetencji managerskich, omawiamy wyzwania zarządzania. Opracowujemy podstawy HR-u dla Twojej firmy - tworzymy zakresy obowiązków, budujemy ścieżki kariery i podstawy pod system motywacyjny. Tworzę dla Ciebie techniki i narzędzia, checklisty i autorskie Excele do Twojej pracy. Pracujemy na żywym organizmie, czyli pracujemy na żywych przykładach z Waszej firmy - dopasowując treści i omawiane przykłady do Waszej firmy. Towarzyszę we wdrażaniu zmiany i słucham feedbacku, poszukując jeszcze lepiej dopasowanych rozwiązań. A wszystko to w odniesieniu do praktyk na rynku i doświadczeń kilkuset firm, które nam zaufały.

Psychologia biznesu odpowiada również na ważne pytania, które nurtują przedsiębiorców i managerów

We współpracy z kadrą zarządzającą znajdujemy odpowiedzi na nurtujące managerów pytania i podpieramy je narzędziami i technikami usprawniającymi zarządzanie w sposób dopasowany do Twojej firmy. Wspólnie znajdujemy odpowiedzi na pytania, między innymi o to:

  • Jak budować kulturę organizacyjną?
  • Jak uporządkować zakresy odpowiedzialności w firmie?
  • Jak budować ścieżki kariery w firmie?
  • Jak motywować zespół do pracy (pracy zdalnej / hybrydowej / stacjonarnej)?
  • Jak zbudować zgrany zespół?
  • Jak udzielać feedbacku i jak często to robić?
  • Po czym poznać, czy ktoś się nadaje na lidera?
  • Jak przeprowadzić pierwsze zatrudnienie / zwolnienie pracownika?
  • Jak rozwiązywać konflikty zespołowe i międzyzespołowe?
  • Jak budować kulturę feedbacku?
  • Czy można nauczyć się zarządzania?
    I wiele, wiele innych.

Psycholog biznesu to nie psychoterapeuta. To trener, konsultant, mentor - specjalista, który razem z zarządami, kadrą managerską i zespołami poszukuje rozwiązań i możliwości wprowadzania usprawnień w firmie wspierając wdrożenie zmiany w organizacji.

Psycholog biznesu to nie psychoterapeuta

Przedmiotem i obszarem mojej pracy jest system, w którym pracują ludzie - firma, zespoły, sieci relacji i powiązań w organizacji. Oraz przepływ współpracy, komunikacji i granie do jednej bramki - synergia zespołowa. Nie interesują mnie relacje prywatne, rodzinne. Choć czasami informacja na ten temat ułatwia rozumienie przyczyn zachowań i komunikacji - w szczególności, gdy pracuję z firmami rodzinnymi. Psycholog biznesu to nie psychoterapeuta. To trener, konsultant, mentor. Specjalista, który razem z zarządami, kadrą managerską poszukuje rozwiązań i możliwości wprowadzania usprawnień w firmie wspierając wdrożenie zmiany w organizacji.

Praca z psychologiem biznesu nie oznacza, że masz w firmie problem

W wielu firmach, z którymi mamy do czynienia - perspektywa pracy z psychologiem biznesu wzbudza mieszane odczucia - lęk, obawę przed tym, jak kontrahenci lub partnerzy biznesowi zinterpretują taką współpracę. Pojawia się lęk przed oceną takiej współpracy. Czasami wręcz wstyd (sic!). To także obawa, że współpraca ze specjalistą z zakresu psychologii biznesu oznacza, że masz w firmie problem. Lub CO GORSZA, nie radzisz sobie z nim. No bo jak to tak - szef wysyła Cię do psychologa? 

Niestety, od lat tłumaczę tę rolę i walczę z etykietą, która dotyka również tę specjalizację. Raz jeszcze powtarzam - psycholog biznesu to trener, konsultant, mentor - specjalista, który razem z zarządami, kadrą managerską i zespołami poszukuje rozwiązań i możliwości wprowadzania usprawnień w firmie wspierając wdrożenie zmiany w organizacji.

Ja pracuję zarówno jako trener, konsultant jak i manager ds. komunikacji.

Praca z psychologiem biznesu - powód do dumy czy wstydu?

I tutaj spotykam się również z bardzo zróżnicowanym podejściem. Są klienci, którzy są bardzo dumni z tego, że inwestują w rozwój kompetencji managerskich i usprawnianie komfortu pracy swojej kadry. Z drugiej strony, mamy również grupę klientów ceniących sobie prywatność. Szanujemy każde z tych podejść. Naszą misją jest nieustanne usprawnianie Waszej pracy w myśl Firma zaczyna się w głowie, lub Szczęśliwy szef to szczęśliwy zespół. A szczęśliwy zespół to szczęśliwy klient. Dlatego głęboko wierzę w mój udział we wprowadzaniu zmian w postrzeganiu roli i zawodu psychologa biznesu. Oraz że biznes coraz szerzej będzie otwierał się na tego typu usługi.

Dlaczego i kiedy warto skorzystać z pracy z psychologiem biznesu?

Z usług psychologa biznesu warto skorzystać gdy:

  • chcesz rozwijać kompetencje managerskie
  • zawiązuje się nowy zarząd lub obecny ma problemy z dogadaniem się i ogólnie komunikacją
  • chcesz poukładać system motywacyjny w organizacji
  • chcesz zbudować zgrany zespół
  • chcesz dowiedzieć się, jak zbudować zespół HR lub rozwijać istniejący
  • chcesz nauczyć się delegować zadania w firmie
  • chcesz budować kulturę organizacyjną opartą na feedbacku i komunikacji
  • chcesz nauczyć się technik zarządzania konfliktami, sztuki zatrudniania i zwalniania, motywowania i prowadzenia spotkań
  • chcesz nauczyć się asertywnej komunikacji w biznesie
  • chcesz czerpać więcej satysfakcji z pracy
  • chcesz ochronić siebie i zespół przed wypaleniem zawodowym
  • "akceptujesz" istnienie jakiegoś trudnego do rozwiązania konfliktu z myślą, że tak już jest i widocznie nie da się zmienić lub naprawić sytuacji w Twojej firmie lub zespole

Kim jestem?

Nazywam się Magda Popek. Jestem psychologiem biznesu i trenerem biznesu, managerem ds. komunikacji. Posiadam doktorat z dziedziny nauk społecznych w dyscyplinie nauk o komunikacji społecznej i mediach (tematyka cyfryzacji szkoleń i mediatyzacji edukacji pracowników w pandemii COVID-19). Od 2014 roku prowadzę szkolenia i konsultacje a od 2017 roku współprowadzę Psychologię Biznesu - Szkolenia Firmowe. Specjalizuję się w zarządzaniu zespołami, komunikacji interpersonalnej, zespołowej, międzyzespołowej i organizacyjnej osadzonej w Waszych procesach, zgodnej z Waszymi celami i wartościami. Posiadam doświadczenie w wielu branżach, z ponad 8000 godzinami doświadczenia w pracy szkoleniowo-konsultacyjnej. Pracuję w nurcie poznawczo-behawioralnym i systemowym, czyli takim, w którym kształtujemy wspólnie nawyki komunikacyjne i zarządcze siłą powtórzeń - w odniesieniu do systemu, w którym pracujecie. Prowadzę szkolenia dla managerów i zespołów w Rzeszowie, ale spotkacie mnie również w Warszawie, Krakowie czy innych miastach. To znaczy, że jestem zawodowym nomadem - dojadę wszędzie, gdzie trzeba i przeprowadzę szkolenie online.

Zapraszam Cię na kawkę i bezpłatną diagnozę potrzeb rozwojowych!

A jak chcesz zobaczyć mnie w akcji - obejrzyj prelekcję o budowaniu asertywnego partnerstwa na YouTube - KLIK!

Autor: MPopek
Powrót do listy
Udostępnij u siebie!
Następny artykuł