Powrót do listy
31 lipca 2023

Brak czasu na urlop? Wypróbuj workation

Udostępnij u siebie!

Brak czasu na urlop? Wypróbuj workation

Poznaj workation - połączenie urlopu i pracy dla zabieganych i szukających elastyczności

Czy da się jeździć po świecie rozwijając firmę? Jak łączyć podróżowanie z zarządzaniem zespołem? W jaki sposób korzystać z odpoczynku, jeżeli czujesz, że nie możesz sobie w najbliższym okresie pozwolić na urlop? Jak zwiedzać i jednocześnie być dyspozycyjnym w pracy? Poznaj workation (work + vacation) - połączenie idealne dla szukających elastyczności i pracy umożliwiającej ładowanie baterii przy zachowaniu kontroli nad pracą. 

Workation to nie urlop.

Workation to forma pracy zdalnej, w której zmieniamy miejsce pobytu (jedziemy np. do domku w lesie czy do jakiejś miejscowości za granicą lub w dowolne inne miejsce) i pracujemy w standardowej lub skróconej liczbie godzin, po to, by po godzinach pracy móc korzystać z czasu jak na wakacjach (zwiedzanie, drinki z palemką czy grillowanie).

Ustalmy jedno - workation to forma pracy, nie urlop. Urlop wypoczynkowy, podczas którego przedsiębiorca pracuje ze względu na to, że musi i odbiera telefony, bo klienci preferują kontakt bezpośredni z szefem jest zupełnie inną kategorią, do której przejdziemy za chwilę.

iStock.com/anyaberkut
“Workation pozwoliło to przede wszystkim na kontrolę tego co dzieje się w firmie i załatwianie tych najważniejszych zadań, a przede wszystkim spokojną głowę podczas pozostałej części urlopu.”
Mateusz Sala, Co-Founder Kreatywny Brand

Praca zdalna

Praca zdalna i hybrydowa zyskały na popularności w pandemii COVID-19. Mimo iż temat pandemii odchodzi stopniowo do przeszłości, wróćmy myślami do 2020 czy 2021 roku. To właśnie wtedy część firm przenosiła swoje usługi i pracowników do świata online i formy zdalnej. Wcześniej znana forma pracy na odległość - telepraca - została zrewidowana na rzecz nowej - bardziej elastycznej formy hybrydowej i zdalnej. Praca zdalna powstała tak naprawdę w efekcie konieczności dostosowania się do zmieniającego się z miesiąca na miesiąc rynku pracy. Dzięki konieczności przeniesienia pracy do formy online - zyskaliśmy zarówno możliwość pracy w trybie zdalnym, hybrydowym jak i nową otwartość na możliwość pracy z różnych miejsc na świecie. Otworzyło nam to mentalne drzwi do świata workation.

iStock.com/UserGI15613517

Jak wyjechać na workation prowadząc firmę?

Poprosiliśmy o komentarz naszego klienta i partnera biznesowego, Mateusza Salę, Co-Foundera Kreatywnego Brandu. Mateusz ceni sobie możliwość organizacji wyjazdu pracującego w prowadzeniu firmy i zespołu.

“Będąc właścicielem małej lub średniej firmy bardzo często odmawiamy sobie dłuższych wakacji. Boimy się, że po powrocie ciężko nam będzie się „odkopać” ze wszystkiego co się podczas naszego wyjazdu wydarzy.”

Sposobem na organizację workation jest dobry plan i przygotowanie:

“Dobrym rozwiązaniem są natomiast workation. To nic innego jak zaplanowanie podczas urlopu codziennej pracy przez 1-3 godziny. Moim zdaniem ważne jest, by z góry określić godziny, że np. będę pracował od 7:00 do 9:00 i poinformować o tym najbliższych pracowników.” 

Workation są formą pracy, która pomaga utrzymać kontrolę w firmie przy jednoczesnym ładowaniu baterii w czasie wolnym.

“Pozwoliło mi to przede wszystkim na kontrolę tego co dzieje się w firmie, załatwianie tych najważniejszych zadań, a przede wszystkim spokojną głowę podczas pozostałej części urlopu. I oczywiście kolejne zaplanowane workation już czekają w kalendarzu”.

Czym się różnią workation od urlopu?

Pracując z przedsiębiorcami i managerami wielokrotnie poruszam tematykę odpoczynku i wyjazdów urlopowych. Więcej o urlopach przeczytasz w poprzednim wpisie na naszym blogu. Problem związany z brakiem odpoczynku i regeneracji wśród przedsiębiorców wywodzi się z wielu czynników - od liczby zadań do wykonania aż po wyrzuty sumienia związane z poświęcaniem czasu sobie (czy rodzinie) zamiast firmy. W trakcie współpracy z osobami wskazującymi, że odpoczynek lub organizacja pracy jest dla nich wyzwaniem - częściej rekomenduję pracę nad tematyką związaną z urlopem, niż workation. Dlaczego? Ponieważ urlop to czas wolny, poświęcony na regenerację, odpoczynek i spędzanie jakościowego czasu na ładowanie baterii.  Workation natomiast to celowa, planowana forma pracy, w której łączymy wyjazd regeneracyjny z czasem poświęconym na pracę i zarządzanie. 

Żeby lepiej zrozumieć te różnice, wyobraź sobie, że jesteś na diecie odchudzającej. Workation będzie przypominać planowany cheat meal. Wiesz, że pojawi się odstępstwo od Twoich zdrowych nawyków i jesteś na To przygotowan_, planujesz ten czas. Praca w trakcie urlopu przypominać będzie z kolei nieplanowane “podjadanie”. W tym czasie pracujemy z przymusu lub z braku umiejętności zahamowania się (przymusu kontroli).

iStock.com/Detry26

Czy workation są dla Ciebie?

Jeżeli zarządzasz i w Twoim biznesie dzieje się tyle, że wiesz, że nie możesz pozwolić sobie na urlop - polecam workation. Ta niezwykle przyjemna forma sprawdzi się również dla miłośników podróżowania i zwiedzania świata. Workation mogą funkcjonować również jako cel prywatny w rozwoju firmy i struktury w organizacji. Współpracujemy z firmami, które wprowadzają tę formę pracy jako element kultury organizacyjnej. Obserwując tę formę, spotykamy się z bardzo pozytywnym odbiorem takiej formy pracy w zespołach. Bo workation to niezwykle elastyczna forma. Możesz je spędzać w domku nad jeziorem, pod namiotem czy na egzotycznej plaży. Oczywiście tak długo, jak jest tam Internet ;).

Kwestią do dyskusji jest jednak zdanie klucz, zaczynające ten akapit - co to znaczy, że nie możemy pozwolić sobie na urlop. Czy blokada wobec odpoczynku bierze się z realnego braku możliwości, czy blokady przed odpoczywaniem, lęku lub poczucia konieczności sprawowania kontroli. 

iStock.com/kitzcorner

Od czego zacząć?

Każdy urlop czy workation powinny być zaplanowane i przygotowane. Jest to bardzo ważne zarówno dla Twojego spokoju i ram czasowych pracy na wyjeździe, jak i dla Twoich klientów i zespołu. Podstawą dobrego odpoczynku jest planowanie i organizacja zadań, ustalenie czasu pracy na wyjeździe oraz delegowanie z wyprzedzeniem. Im lepiej przygotujesz zadania, tym większe prawdopodobieństwo, że w trakcie workation zamkniesz się w założonych ramach czasowych i zyskasz więcej jakości w czasie przeznaczonym na wypoczynek. Dobrą praktyką jest również zakomunikowanie wszystkim zainteresowanym stronom swojego planu, przykładowo poprzez ustawienie stopki informacyjnej w mailu. Wyprzedź pytania, zdeleguj to, co możesz, poinformuj klientów i zespół o swoich godzinach dostępności w nadchodzącym czasie. Gorąco zachęcamy do przetestowania tej formy pracy!

Jeżeli jest to temat, który jest Ci bliski – skontaktuj się z nami!

Dr Magda Popek, psycholog biznesu, trener biznesu

Autor: MPopek
Powrót do listy
Udostępnij u siebie!
Następny artykuł